Oyunun Önemi

OYUN ÇOCUĞUN HAYATINDA NEDEN ÖNEMLİ VE TÜRKİYE’DE BİR İLK OLAN AYBEN İLE TERAPOTİK ETKİNLİKLERİN KATKISI NEDİR?

Oyun, çocukların sağlıklı beyin gelişimi için çok önemlidir. Bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal sağlıklarına katkı sağlar. Oyun,  aynı zamanda ebeveynlerin  o zaman dilimini tamamıyla çocuklarıyla geçirmeleri için de çok iyi bir fırsattır.
Oyun, çocuklara hayal güçlerini, el becerilerini, fiziksel, bilişsel ve duygusal dayanıklılıklarını kullanmalarına imkân sağlar.  Oyun sayesinde çocuklar çok erken yaşlardan itibaren etraflarıyla meşgul olur, dış dünyayla etkileşime geçerler.  Oyun, çocukların, diğer çocuklarla veya onlara bakan, ilgilenen kişilerle oyun oynarken zaman zaman yetişkin rolüne de girerek dış dünyayla baş etmelerine ve korkularını fethetmelerine imkan sağlar.Dış dünyayla baş etmeye başladıkça da yeni beceriler geliştirirler ve kendilerine güvenleri gelir ve ileride karşılaşacakları engellerle, zorlu durumlarla baş etmek için güçleri olabilir.  Oyun oynarken çocuklar karar verme becerilerini geliştirirler.

Birçok oyunu yetişkinlerle  birlikte oynayabilirler ancak özellikle bazı oyunlarda çocuğa bırakmak yerine yetişkin sürekli kontrolde olmak isterse oyunun çocuğa verebileceği birçok faydayı da kaçırmış olurlar. Kurallı oyunlarda bile birlikte oynarken yetişkin çocuğa kuralları hatırlatıp birlikte oyun oynamanın zevkine varmalı.
Birçok oyun çocuğun yaratıcılığını, grup çalışması becerilerini, liderlik becerilerini sağlıklı bir şekilde geliştirmeye yöneliktir. Bu tür oyunlarda yetişkinlikler oyunu yönetmek yerine rehber olmalıdır.
Oyun sırasında çocuklar sosyal becerilerini ve duygusal olgunluklarını geliştirirler. Birçok yayına göre çocukların akranları ve yetişkinlerle olan sağlıklı etkileşimi okul başarısında önemli rol oynar. Oyun, sosyal gelişim ve duygusal olgunluk için hayati derecede önemlidir.
…mış gibi yapmak, rol yapmak, hikaye anlatmak duyguları ifade etmek, dışa vurmak kadar duygularıyla baş etmeyi öğrenmek için de çok önemlidir. Yurt dışında birçok kart oyunu, kutu oyunu buna imkân sağlayabiliyor.

Ayben ile Terapötik Etkinlikler serisi çocuklarımızın sosyal, zihinsel gelişimini desteklerken özellikle duygusal gelişimini de desteklemeye önem veren bir seri olarak ortaya çıktı.  Akşam evde herkes bilgisayarını, cep telefonunu alıp bir kenara çekilmesin birbirleriyle oyun oynarken onların duygusal gelişimini desteklerken, aileleriyle de iletişim kurmalarını sağlatmaya çalışıyorum. Böylece “”sorumluluk takvimi” “duygu kartları”, aile iletişimini destekleyen “Az Lakırtı Bol İletişim” oyunlarıyla oldukça etkili olduk. Şu anda 10 adet oyunumuz var ve geliştirmeye devam ediyoruz.
Çocuklara sağlayacakları yararlar;
– beklemeyi, sabretmeyi öğrenmelerine katkı sağlayacak,
-aile içi iletişimi destekleyecek
– öfkenin de bir duygu olduğunu ancak doğru ifade etmeleri gerektiğini anlayacaklar,
– endişelerini, kaygılarını nasıl ifade edeceklerini, kendilerini nasıl rahatlatacaklarını öğrenecekler,
– işitsel ve görsel dikkatlerini, hafıza süreçlerini güçlendirecekler,
– sözel becerilerini ve kelime haznelerini arttıracaklar ve bir yandan da müthiş eğlenecekler

Duygusal gelişimleri oldukça önemli. Ailede kayıp yaşayan çocuklar oluyor. Ya da uzun süreli hastalıklar oluyor ve arkasından vefat ediyor aile bireyleri… Bu süreçte aile çocuklarla ne yapacağı, nasıl konuşacağı konusunda kararsız kalıyor ve bir yandan da kendi üzüntüleri, yas süreçleri oluyor, çocuklar kendi kendilerine kalıyorlar. Bir taraftan da anne babası ayrılan iki ayrı evi olan çocuklar var. Bu tür durumlarda oynayabilecekleri oyunlar, kitaplar geliştiriyoruz.
Kart ve kutu oyunlarını, tablet ve bilgisayar ortamında da geliştiriyoruz. Çocukların günde bir saatten fazla bilgisayar ve tabletle oynamalarını tavsiye etmiyoruz ve oynayacakları zaman da en azından sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlayan oyunlar oynasınlar istiyoruz.  Yaptığımız kart ve board oyunlarına destek olsun istiyoruz.

Hem çocukların sosyal, duygusal gelişimine katkı sağlayacak, hem de ebeveynlerin de izleyip kendilerine birçok şey katacakları bir çizgi film projesini hazırladık. Önemli bir kanalla görüşmemiz devam ediyor. Bütün bunların hepsini bir arada yaptığımızda çocuklarda, ebeveynlerde kalıcı olumlu gelişmeler yaratmayı umuyorum.

Bizler için bir tek çocuğu, bir aileyi değiştirmek bile çok önemli…

Ayben ile Terapötik Etkinlikler Serisine www.ayben.com.tr ‘den ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *