Danışmanlık

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERDİĞİM FİRMALAR

ETİ: Süt Burger içindeki gücü göster projesi danışmanlığı.

KIDOKIT APP : Sponsorluğunda baby joy için ebeveynlikle ilgili podcast serileri.

DANONE HAYAT: İçecek ve Gıda san.  için bir uygulama(app) projesinde danışmanlık.

PARENTHİNK: oluşumuyla youtube için ebeveynlik videoları çekimi.

FİLLİ BOYA: Renklerin çocuklar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerini anlattığım  Filli Boya çocuklarda renk etkisi ve okullarda renk etkisi adıyla iki kartela çıkardık.  Oyun ve diğer projelerimiz devam ediyor.

GALATASARAY STORE : Ayben İle Terapötik Etkinlikler Kapsamında Gs Store’lara özel Cimbo karakterli oyunlar hazırladım.

 

 

 

RENKLERİN PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK ETKİLERİ VAR

Etrafımız renklerle çevrili dolayısıyla renkler hayatımızın önemli bir parçası. Bizi mutlu edebilir, üzgün hissettirebilir, kızgın bir hale getirebilir ya da heyecanlandırabilir. Bebekler doğduğu andan itibaren renklerin içine doğuyorlar. Bizler gördüğümüz renklerle özdeşleştiriyoruz şekilleri ve markaları.. Restoranları,  isimlerini görmeden renklerinden tanıyoruz. Bayrakların üzerinde  yazı yazmadığı halde renklerinden dolayı hangi ülkeye ait olduğunu tanıyor ve söylüyoruz.  Yurtdışında dilini bilmediğimiz bir ülkede bile olsak belli renklerdeki işaretlerin ne anlama geldiğini biliyoruz.

Renkler bu kadar hayatımızın içindeyken evi , ofisi, bir okulu ya da hastaneyi dekore ederken  renkleri, yalnızca modern ve göze hoş görünsün  ya da temiz olsun kiri göstermesin diye değil bizi fizyolojik ve psikolojik olarak nasıl etkileyeceğini  araştırıp düşünerek seçmeliyiz.

Bir rengin yanından geçerken ne kadar canlı ve güzel olduğunu düşünebilirsiniz ve bu sizi etkilemez ancak o renge uzun süreli ya da sürekli maruz kalmak sizi etkiler. Çocuklar renklere daha hassas olabiliyorlar. Bu yüzden de çocuklar için uygun renkler seçmek oldukça önemli.

Çocukların odalarına ayrı bir hassasiyet göstermek gerekir.  Evin her odası tabii ki önemlidir ancak çocukların odası hem çekici ve eğlenceli olmalı hem de öğrenimlerine, beyin gelişimine katkı sağlamalı. Duvar rengi seçerken onların hem görme duyusunu koruyacak hem de uygun çalışma ortamı sağlayacak, fiziksel ve ruhsal sağlığını koruyacak, rahat uyuyabileceği ortamlar yaratacak renkler seçmek gerekir.

Okul keza aynı şekilde.. Bir eğitim kurumunda eğitim, öğretim verecek kadro, bina,eğitim materyalleri ve diğer unsurlar kadar artık biliyoruz ki renkler de çok önemli. Uygun kullanılan renkler, göz sağlığını koruyacak, öğrenmeye olanak sağlayacak ve fiziksel ve akıl sağlığını destekleyecek. Çocuklarda rapor edilen rahatsızlık, huzursuzluk, ilgi kaybı, davranış problemlerinin çocuklar için uygunsuz ortamlardan kaynaklandığı bilimsel çalışmalarla desteklendi. Bunlardan en önemlisi plansız ışık ve renk kullanımıdır.

Küçük çocuklarda oyunun duygusal, fiziksel ve bilişsel faydaları kaçınılmaz. Renkler de bu faydalara eklenebilir çünkü renkler hayal gücünü arttırır. Motivasyonu ve odaklanmayı da arttırarak öğrenmeye fayda sağlar

Tam da bu sebeplerden Filli Boya’nın 2017-2018 koleksiyonlarını hazırlarken renklerin psikolojik ve fizyolojik etkilerine göre hazırladık. Bilimsel çalışmaların da desteğiyle “renkler bizi nasıl etkiliyor, çocuklarımızı nasıl etkiliyor, okulda çocukların dikkatini, öğrenmesini nasıl etkiliyor ve ne yapmalıyız” dedik  ve çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştirdik  ve size yol gösterici olacağını düşündüğümüz koleksiyonlar hazırladık.  Evinizde ya da okulda kullanacağınız renklerin beyni nasıl  etkilediğini, çocuklarınızı nasıl etkilediğini bilin istedik.

Renkler yalnızca ev ve okullarda değil içinde yaşadığımız her alanda bizleri etkiliyor.

İçinde bulunduğunuz mekan ile değişiklik yapmak istiyorsanız hangi renklerin size uygun olacağını söyleyebiliriz.  

Danışmalık için ayben@ayben.com.tr’den bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzm.Psikolog Ayben Ertem

 

 

renk_danışmalığı4        renk_danışmalığı3

 

renk_danışmalığı2             renk_danışmalığı1

 

renk_danışmalığı