Neler yapıyorum

Çalışma Alanım:

Bireyler ve Ailelerle Bilişsel Davranışçı Terapi

Sistemik Aile Terapisi

Çocuklarla danışan odaklı oyun terapisi

Çocuklar ve ailelerle oyun ve sanat terapisi

Ebeveynlik danışmanlığı

Strese bağlı problemler, kaygı, OKB, iletişim problemleri, duygusal problemler, çatışma

Filial terapi

Biofeedback-Neurofeedback

Doğru Nefes Alma Teknikleri

 

 Uyguladığım Testler:

WISC-R – WISC-4

WAIS-R

Stanford Binet

Gelişim Testleri

MMPI

Nöropsikolojik Testler

Rorschach, TAT

 

Verdiğim Eğitimler, Çalıştaylar ve Danışmanlıklar:

Anne-Baba Tutumu Eğitimleri ve çalıştaylar- Çocuğunuzun hem beynini geliştirip hem nasıl iyi birer ebeveyn olursunuz

Çocuklarda Normal Gelişim Süreçleri

Çocuklarda Ödül-Ceza Kullanımı

Çocuklarla Nasıl Oynayalım?

Stresle baş etme eğitimleri

Doğru Nefes Alma teknikleri ve uygulamalı çalıştaylar

Çatışma Çözme eğitimleri

Motivasyon eğitimleri

Performans Arttırma Çalıştayları

Biofeedback çalıştayları- 15 yıldır biofeedback uygulayıcısı ve eğitmeni – BCIA sertifikalı

Renklerin duygu değişimine, öğrenmeye etkileri

 

oyun-terapi

 

2015 yılında Ayben Psikolojik Hizmetler Ltd Şti kurdum. Ayben ile Terapötik Etkinlikler Serisini geliştirmeye başladık.

Ayben ile Terapötik Etkinlikler ve Aybino nasıl doğdu?

Yaklaşık 15 senedir çocuklarla, ailelerle çalışırken yurt dışından getirttiğim ithal oyunlarla çocukların iç dünyasına girmeye, onları anlamaya ve yardım etmeye çalışıyordum.
Oyunların faydası kaçınılmaz ancak yerli üretim oyunlardaki kısıtlılıktan dolayı aileler bana oyun sorduğunda  pek bir seçenek yoktu. 2015 yılında ben neden oyun yapmıyorum diyerek Aybino isimli bir köpek ortaya çıktı ve ilk olarak sorumluluk takvimi ve duygu kartlarını yaparak Ayben ile Terapötik Etkinlikler serisini geliştirmeye başladım.
Terapötik Etkinlikler serisi çocuklarımızın sosyal, zihinsel gelişimini desteklerken özellikle duygusal gelişimini de desteklemeye önem veren bir seri olarak ortaya çıktı.  Akşam evde herkes bilgisayarını, cep telefonunu alıp bir kenara çekilmesin birbirleriyle oyun oynarken onların duygusal gelişimini desteklerken, aileleriyle de iletişim kurmalarını sağlatmaya çalışıyorum. Böylece “”sorumluluk takvimi” “duygu kartları”, aile iletişimini destekleyen “Az Lakırtı Bol İletişim” oyunlarıyla oldukça etkili olduk. Şu anda 12 adet oyunumuz ve Etkinlik kutularımız var ve yenilerini geliştirmeye devam ediyoruz.

 

DANIŞMANLIK

FİLLİ BOYA: Renklerin çocuklar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerini anlattığım  Filli Boya çocuklarda renk etkisi ve okullarda renk etkisi adıyla iki kartela çıkardık.  Oyun ve diğer projelerimiz devam ediyor.

GALATASARAY STORE : Ayben İle Terapötik Etkinlikler Kapsamında Gs Store’lara özel Cimbo karakterli oyunlar hazırladım.

 

 

 

Yayınlarım:

Surmeli, T., Ertem, E., Eralp, E., & Kos, I. H. (2012). Schizophrenia and the efficacy of  qEEG-guided treatment: A clinical case series. EEG & Clinical Neuroscience. Vol 43. Number 2, 133-144

Surmeli, T., & Ertem, A., Eralp,E. (2011) Obsessive Compulsive Disorder and the Efficacy of qEEG-Guided Neurofeedback Treatment: A Case Series. Clinical EEG and Neuroscience July 2011, Vol 42,Number 3, 195-201

Surmeli, T., & Ertem, A. (2009). Post WISC-R and TOVA improvement with QEEG guided neurofeedback training  in Mentally Retarded: 23 Cases. Clinical EEG and Neuroscience 40 (1),32-41.

Surmeli, T., & Ertem, A. (2009). QEEG guided neurofeedback therapy in personality disorders: 13 case studies. Clinical EEG and Neuroscience, 40 (1), 6-10.

Surmeli T., & Ertem, A. (2007). EEG Neurofeedback Treatment of Patients with Down Syndrome,Journal of Neurotherapy,Volum 11,Page 63-68,Number 1.

Ertem, A. Work- Related Stress among Prison Staff: The Efficacy of Biofeedback as an Intervention. Walden Üniversitesi: Yayınlanmamış Mastır Tezi.