HİKAYENİ SEN OLUŞTUR

HİKAYE OLUŞTURMANIN VE ANLATMANIN GELİŞİMDEKİ ÖNEMİ

Hikayeler, yeni kelimelerin ve yeni fikirlerin çocuklara tanıştırılması açısından önemlidir. Kolaydan zora doğru, resimli kartlar, yazılı hikaye kartları çocukların beyin gelişiminde, öğrenmelerinde oldukça faydalıdır. Hikayelerle çocuklar, şekil, zaman, yer, renk, sayılar, isimler, duygular gibi birçok kavramı öğrenirler. Hikaye oluştururken model olunduğunda paylaşmanın önemini, duygularını, problemlerini ya da travmatik olaylarla nasıl baş edeceklerini öğrenirler.   

Çocukların özgüveni, dünyada ait oldukları yeri bildikleri zaman da gelişir. Hikayeler, insanların yaşam tarzlarını, nerede yaşadıklarını, nasıl yaşadıklarını görmeleri açısından etkilidir.  

Hikayeler, çocukların hayal güçlerini kullanmalarını, yeni fikirler üretmelerini sağlatır. Fantastik dünya, diğer gezegenler, zamanda farklılıklar, uydurma karakterlerle üretilen hikayeler istedikleri her şeyin hayalini kurabileceklerini gösterir. Hikaye okurken de hikaye anlatırken de çocuklar duyguları tanıyarak hem kendi duygularını kabul etmeyi hem de başkalarının duygularını fark edip kabul etmeyi öğrenebilirler.

Hikayeni sen oluştur, çocukların gelişiminde birçok beceriyi kazanmaları açısından çok faydalı.

ayben.com.tr

hikayeni_sen_olus%cc%a7tur